RC0805FR-072M49L
RC0805FR-072M49L
0805 1/8WATT 1% 2M49 100PPM THICK FILM SURFACE MOUNT RESISTOR
Manufacturer:
Yageo
Datasheet
Products specifications
Attribute name
Attribute value
Package Size
0805
Power Rating
1/8 Watt
Tolerance
±1%
Resistance
2M49
Temperature - Coefficient
100 ppm
Composition
Thick Film Resistor
Mounting Type
Surface Mount
Dimensions
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Features
Temperature
-55°C to +155°C